Apple se brání zařazení iPhone do zeleného žebříčku

Apple nedovolil, aby jeho telefony iPhone byly zařazeny do britského „zeleného“ žebříčku pro mobilní telefony. Síť O2 spouští hodnotící systém "zelenosti" jednotlivých modelů mobilních telefonů ve spolupráci s Fórem pro budoucnost a údajně v něm bude pokryto 93 % zařízení jejich zákazníků. V žebříčku hodnotí telefony na stupnici od nuly do pěti na základě dopadu jejich používání na životní prostředí.

Nejúspěšnější společnosti jako Nokia, Sony Ericsson a Samsung se dobrovolně přihlásily. RIM, výrobce Blackberry, slíbila připojení k žebříčku v příštím roce.

Mluvčí Apple odmítla komentovat, proč se společnost rozhodla nepřipojit k hodnocení. Zdůraznila však existenci vlastního enviromentálního reportingu online společnosti Apple. Mnoho dalších výrobců mobilních telefonů ale také publikuje podobné zprávy (mj. i lídr na trhu, Nokia) a účasti v žebříčku se nebrání.

„Transparentnost je vždy problém pro společnosti s elektronikou, které tvrdí, že poskytováním přemíry informací ztrácí konkurenční výhodu. Ale spotřebitelé také chtějí znát pravdu. Zatímco Apple nedávno učinil významné kroky při odstraňování toxických látek ze svých výrobků a podávání zpráv jejich dopadu na životní prostředí, je stále pozadu v transparentnosti,“ řekl Gary Cook, analytik IT sektoru pro Greenpeace International. Apple odhaduje, že výroba a následné několikaleté používání každého iPhone 4 zatěžuje životní prostředí 45 kg CO2.

Je zřejmé, že spotřebitelé chtějí zelenější telefony. V průzkumu, který udělala společnost O2, 11,5 % dotazovaných uvedlo, že ekologická udržitelnost je „silný vliv“, podle kterého se rozhodují pro nový telefon. Ronan Dunne, ředitel O2 UK, řekl: „Víme, že udržitelnost je důležitá pro mnoho našich zákazníků a nyní budou mít celý obraz, ze kterého se v plném rozsahu a nestranně rozhodnou pro nákup daného modelu.“

S použitím metodiky O2 byl hodnocen nejlépe Sony Ericsson Elm, jenž získal 4,3 bodu z pěti. Vyhrál díky multifunkčnosti – není třeba samostatných zařízení, jako jsou například fotoaparát, MP3 přehrávač a satelitní navigace. Pro životní prostřední jsou podstatné úspory energie, které by byly zapotřebí k produkci těchto zařízení. Sedm telefonů skončilo na druhém místě se skóre 4,0: Nokia 1800, Nokia 6700, Nokia C7, Samsung GT-S8500, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini Pro a Sony Ericsson Zylo.

Podle článku Adama Vaughana „Apple blocks iPhones from green ranking scheme“ zveřejněného na serveru The Guardian 25. 08. 2010.

Autor: Martin Singr
Foto: fotobanka Ekolistu
Zdroj: Ekolist.cz  

 

Autor článku Apple se brání zařazení iPhone do zeleného žebříčku: převzatý článek 09.03.2010