Automobilové extrémy v Essenu

Do neděle 4. prosince mají možnost všichni fanoušci sportovních, upravených a klasických vozů navštívit největší veletrh v německém Essenu. Akce s názvem Essen Motor Show je pořádána již po osmatřicáté a účast na letošním ročníku tvoří přes 570 vystavovatelů z celého světa.Do neděle 4. prosince mají možnost všichni fanoušci sportovních, upravených a klasických vozů navštívit největší veletrh v německém Essenu. Akce s názvem Essen Motor Show je pořádána již po osmatřicáté a účast na letošním ročníku tvoří přes 570 vystavovatelů z celého světa. Na scéně se objevují ty největší skvosty, do kterých výrobci investovali nemalé finance. Ovšem největším trhákem jsou produkty, které si lze koupit a velkým lákadlem je pro Evropany možnost na vlastní oči vidět, jak se upravují automobily ve stylu West Customs ála oblíbené TV show na MTV, Pimp my ride. Show Pimp Live je situováno v hale 7 a je přístupné každý den. Výstaviště v Essenu žije motorismem a těm, kteří se chystají do centra dění, se budou hodit následující informace.

Otevírací doba od 10 do 18 hodin stačí na procházku všemi halami, i když po několika kilometrovém maratonu člověk velice rád uvítá měkké křeslo se skleničkou vína nebo přímo zavítá do postele. Motor show v Essenu je pro opravdové fanoušky motorismu, kteří o sobotách a nedělích startují již v devět hodin ráno. Při detailním obdivování všech vystavených vozů ani devět hodin nestačí.

Třicátý osmý ročník byl zahájen sloganem „Your Car is more – Váš vůz je víc“, který má za úkol vysvětlit návštěvníkům podstatu autosalonu. Více legrace s automobily a pochopení vozu jako dobrého přítele rodiny a řidičů. Pořadatelé předpokládají návštěvnost vyšší než 400 tisíc zvědavých motoristů. Pro zvýšení návštěvnosti stále častěji rozšiřují nabídku: Tuning, Oldtimer a Classics a Automobily – všeobecně.

Autosalon v Essenu je vyhledávanou příležitostí změřit síly mezi automobilkami a jejich vlastními úpravami s úpravami od renomovaných firem. Vzniká tak neopakovatelná atmosféra pro majitele jednotlivých vozů, kteří jsou často zmateni rozměrnou nabídkou. Na své si ale přijdou i milovníci vozů staršího data. Těch tu také není pomálu a vedle výstavy naleštěných sproťáků z šedesátých a sedmdesátých let se letos hlásí o slovo výstava „75 let Pininfariny“. Zde mohou návštěvníci obdivovat studie a designérské umění známého automobilového návrháře.

Výstava kuriozit s hlavním tématem „Fascinace Nürburgring“ přináší návštěvníkům automobily vyrobené a navždy zařazené v automobilovém světě jako koncepty. Nürburgring je slavný okruh v Německu, který vyniká proklínanou tzv. Severní smyčkou. Právě o ní je na výstavě řeč a účastníci autosalonu mohou vidět i vozy, které na Nürburgringu něco znamenají – historie se zde začala psát už v roce 1927.

Na výstavě v Essenu nechybí žádné důležité jméno v automobilovém světě. Vstupné pro dospělé je 16 euro, pro mladistvé od 8 do 16 let 12 euro, děti do osmi let věku mají na autosalon vstupné zdarma. Katalog stojí 3 eura.

Essen Detail: BMW AC Snitzer Tension Concept

Drsné kupé BMW šestkové řady si vyhlédl pro svou extrémní úpravu dvorní úpravce bavorských plecháčků AC Schnitzer. Žlutočerný lak a zamračený výraz dělá z tohoto vozu velkého favorita milovníků nadupaných upravených vozů. Tension představuje sílu, i když automobil stále stojí na místě. Když řidič nastartuje, rozezní se rajskou hudbou desetiválec z BMW M6 „apgrejdovaný“ na 522 koňové stádo. Sériová M6 nabízí 507 koní.

Zrychlení těžkého kalibru je více než potěšující: 4,5 vteřiny. Maximálka není elektronicky limitována – 325 km/h. Optimalizace brzd zde byla na místě, osmi a čtyřpístkové brzdiče s disky o rozměrech 374 mm dokáží vůz zastavit spolehlivě i ve vyšších rychlostech.

Svou pozornost si jistě zaslouží dvaceti palcová kola o rozměrech 285/30 ZR20, které vozu pomáhají s dobrou přilnavostí a drží zuřivého žraloka striktně na silnici. AC Schnitzer prodá tento kousek za 260 tisíc euro, sériovou výrobu bohužel neplánuje. BMW Tension je vystaven v Essen Motor Show na stánku firmy AC Schnitzer.


Foto: AC Schnitzer

Autor článku Automobilové extrémy v Essenu: Jiří Juránek 11.29.2005