Barumky letos poprvé dobré

Z třiceti testovaných letních pneumatik rozměrů 205/55 R16 a 165/70 R14, které byly vybrány do testu časopisu dTest, byla třetina kvalitní. Mezi dobrými jsou jak renomované stálice, tak pneumatiky nižší cenové kategorie. Letos poprvé získaly známku dobře i pneumatiky české značky Barum z koncernu Continental.

Barumky letos poprvé dobré

Nákup levných pneumatik se příliš nevyplatí. Buď nevynikají jízdními vlastnostmi, nebo se brzy sjedou. Je pak potěšující, že letos si hned dvě z těchto levnějších alternativ, značky Barum a Semperit, vysloužily hodnocení dobře. Dobrá zpráva pro řidiče, pro něž jsou špičkové pneumatiky drahé, nicméně chtějí, aby na jejich obutí bylo maximální spolehnutí.

„Zkonstruovat letní pneumatiku s dobrými jízdními vlastnostmi není příliš náročné. Ve chvíli, kdy je potřeba, aby pneumatika dobře držela na silnici za každého počasí a zároveň měla nízký valivý odpor, tedy nezvyšovala spotřebu paliva a zbytečně brzy se nesjížděla, je konstrukce pneumatiky obtížnější,“
vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu dTest. Ani jedné z testovaných levných pneumatik Barum Brillantis 2 (165/70 R14 ) a Semperit Speed-Life (205/55 R16 ) nelze nic vyčítat z hlediska jízdních vlastností, ale opotřebením, hlučností a vlivem na spotřebu se stále řadí mezi průměr.

Pro ty, kdo používají automobil každý den a potřebují, aby pneumatiky vydržely co nejdéle, se spíše hodí pneumatiky Continental EcoContact 5 rozměru 165/70 R14, respektive Goodyear OptiGrip rozměru 205/55 R16. Obě pneumatiky vynikají kromě dobrých jízdních vlastností především nízkými hodnotami opotřebení. „Rozdíly v míře opotřebení se počítají na desetitisíce kilometrů navíc, které lze na kvalitních pneumatikách najet,“ shrnuje výsledky testu Beneš.


Test byl zveřejněn na www.dtest.cz/pneumatiky, kde je zdarma ke stažení až do 8. března 2012.

 

Zdroj: tz dtest.cz

Autor článku Barumky letos poprvé dobré: převzatý článek 03.02.2012