Bugatti Veyron - splněný sen

Kolik byste dali za auto? Sto tisíc? Půl milionu? Milion? A co kdyby těch milionů bylo třicet sedm? I to je možné. Za tyhle peníze dostanete supersportovní Bugatti Veyron.

Rychlejší sériově vyráběné auto pro běžný provoz než Bugatti Veyron není.
Sice na něj potřebujete peníze, za něž byste si pořídili vilu v hlavním městě, ale když je máte... Já po několika hodinách, které jsem v Bugatti Veyron strávil jako spolujezdec, můžu říct, že bych ty peníze za něj asi dal.
Když budete mít štěstí, veyrona potkáte třeba cestou do práce. Jedno takové auto od jara jezdí i v Česku. Jeho majitelem je podnikatel s nemovitostmi Radim Passer. Díky němu jsem mohl poznat, jaké to je, když jedete rychlostí 350 kilometrů za hodinu.

Jako když vás vystřelí z děla
Prvním šokem je zrychlení. Bugatti Veyron má výkon 1001 koní. Pro lepší představu: nejprodávanější Škoda Fabia má výkon 60 koní. Díky takhle silnému motoru auto z 0 na 100 kilometrů v hodině zrychlí za 2,5 sekundy. Zatímco fabia pojede stovkou za 16,5 sekundy, veyron už se tou dobou bude blížit ke třístovce. Jeho maximální rychlost je 407 kilometrů za hodinu.
Ale zpátky k zážitkům. Když veyron stojí a Radim Passer sešlápne plyn na podlahu, přetížení mě tlačí do sedačky a pár sekund mám rozostřené vidění. Ostře vidím jen prázdný pruh dálnice před námi. Zvuk motoru, který máme za zády nejvíc připomíná rozjezd lokomotivy. Když si hlava za chvíli srovná, co se vlastně děje, vidění se vrací do normálu. To už ale řidič hlásí, že jedeme dvoustovkou. V tu chvíli se nám za hlavou na dvou silných nosnících vysouvá přítlačné křídlo, které nás pomáhá držet na zemi. Za chvíli přichází třístovka. Mám pocit, že podobné zrychlení nezažívám ani při startu letadla. Možná to bude i tím, že v letadle nesedím pár centimetrů nad zemí a kousek ode mě se nemíhají auta jiných řidičů, kteří krátce po rozednění stejně jak my vyrazili na německou dálnici spojující Drážďany a Berlín. Nakonec jsme jeli rychlostí 350 kilometrů za hodinu. Kolega, který naši jízdu sledoval z čerpací stanice, komentuje náš průjezd jako jízdu přízraku. "Nejprve slyšíte burácení, pak kolem proletí něco černého a nízkého a okamžitě to zmizí."

Velký bratr tě sleduje
Po zastavení se ptám Radima Passera, proč jsme nejeli ještě rychleji. Dovídám se, že to nebylo možné, protože to nedovolil výrobce auta. K dosažení maximální rychlosti, takzvané top speed, je totiž nutné svolení z továrny. Je totiž nutné změnit nastavení auta - sníží se podvozek, motor se připraví na maximální výkon a vysune se přítlačné křídlo. Vtipné je, že bugatka je svým výrobcem neustále sledovaná. Díky počítači propojenému přes satelit, se do továrny neustále přenášejí technické údaje o autě i jeho poloze. Nám pokus o top speed překazily pneumatiky. Ideální je, když mají najeto maximálně 1000 kilometrů. Ty naše mají najeto třikrát tolik. Další problém spočívá ve vhodné dráze. Aby auto jelo čtyřstovkou, potřebuje alespoň deset kilometrů dlouho dráhu s kvalitním povrchem.
Ačkoliv je Buagatti Veyron autem, které nemá daleko k monopostu F1, řídit ho může prakticky každý. Podle Radima Passera jízda s ním nevyžaduje takové soustředění, jako v Lamborghini Murciélago Roadster, které měl předtím. "Teoreticky s ním můžete jezdit denně a nemusíte být řidič-závodník," dodává. Pozor to chce dávat jen podvozek, který je velmi nízko nad zemí. Bez větších problémů jsme ale zvládli i cestu z Prahy na golfové hřiště u Karlštejna.

300 kusů a dost
Světlo světa spatří jen přísně omezený počet aut se jménem Bugatti Veyron. Plán počítá s výrobou 300 kusů. Prodaných už jich je asi sto, dalších 80 je objednaných. Zajímavé je, že i když cena za jedno auto přesahuje částku jeden milion eur, náklady tohoto projektu rozpočítané na jeden vůz se odhadují na pět milionů eur. Vzhledem k omezenému množství to český majitel nemá lehké například se servisem. Nejbližší servisní místa jsou ve Vídni nebo v Mnichově. Pokud by prý ale v Česku jeden Veyron přibyl, jedno servisní místo by mohlo být i u nás.

Technické údaje
Motor: 16tiválec, 7999 ccm
Výkon: 736 kW/1001 koní
Max. rychlost: 407 km/h
Spotřeba*: 40,4/14,7/24,7 l
Objem nádrže: 100 litrů
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 2,5 s
Cena: 37 mil. Kč

 

Autor článku Bugatti Veyron - splněný sen: Ondřej Kinkor 08.03.2007