Co se starými pneumatikami? V USA je melou do asfaltu

V El Doradu nekončí staré pneumatiky na skládkách, bylo pro ně nalezeno několik zajímavých využití: materiál z nich se dá například používat do pogumovaného asfaltu na silnicích. O nakládání s pneumatikami informoval server The Sacramento Bee.

Co se starými pneumatikami? V USA je melou do asfaltu

Každoročně se v celé Kalifornii vyřadí zhruba 40 milionů použitých pneumatik. Více než 800 jich vybraly v El Doradu, když měli lidé možnost zbavit se pneumatik bez poplatku. I přestože je to slušný výsledek, daleko větších čísel se dosahovalo, když tyto akce se sběrem pneumatik začínaly.

Poprvé El Dorado vyhlásilo amnestii na pneumatiky v roce 1995. Tehdy se vybralo 7 600 pneumatik, které vážily více než 75 tun. Dave Johnston, který se zabývá enviromentálním managementem, spekuluje, že lidé mohli držet pneumatiky na dvorcích několik let. V následujícím roce se v několika sbírkách podařilo vybrat 15 000 pneumatik, ale pak se čísla snížila a ustálila.

Řidiči se starých pneumatik zbavují, když si kupují nové. Proto při nákupu nové pneumatiky platí lidé státní poplatek 1,75 dolaru. Jeden dolar získá společnost CalRecycle. Ta chce, aby se 90 % pneumatik vůbec na skládky nedostalo.

Nyní se jí daří „zachránit“ 72–75 % pneumatik. Část financí CalRecycle poskytuje ve formě grantů organizacím a podnikatelům, kteří separovaný sběr pneumatik provozují, a také zákazníkům, kteří jejich služby využívají.

Sacramento v současnosti platí za to, aby se pneumatiky na skládky nedostávaly. Zároveň ale nakupuje nasekané pneumatiky, které využívá – kde jinde než na skládkách. Správně nakrájené kusy pneumatik totiž pomáhají systému potrubí, který odvádí metan z vnitřku skládky. Materiál z pneumatik se také používá u náspů, protože je lehčí než zemina. Nebo jako odpružená vrstva pod lehké železniční tratě.

Produkty z gumových drobků mohou být použity také při výrobě gumové rohože nebo pogumovaného asfaltu na silnicích. Podle Johnstona tyto silnice pak vydrží dvakrát déle než vozovky bez takové úpravy. „Drobky“ ze starých pneumatik tvoří také umělá hřiště, kde děti hrají fotbal.

Podle článku Carlose Alcalá „Old tires don't have to go go waste“ zveřejněném dne 24. února na serveru sacbee.com.


Autor: Martin Singr
Zdroj: Ecomonitor.cz  

 

Autor článku Co se starými pneumatikami? V USA je melou do asfaltu: převzatý článek 04.01.2011