Dacia Duster No Limit míří na nejprestižnější závod do vrchu

Dacia se rozhodla zaútočit na nejslavnější, nejtěžší a nejznámější závod do vrchu, Pikes Peak International Hill Climb, který se uskuteční dne 26. června 2011 v Colorádu ve Spojených Státech.

Dacia Duster No Limit míří na nejprestižnější závod do vrchu

Dacia se zůčastní tohoto závodu s vozem Dacia Duster "No Limit", prototypem majícím 850 koní, vyrobeným zcela na míru a pilotovaným Jean-Philippe Dayraut, trojnásobným vítězem Andros Trophy. Cíl je jednoduchý a ambiciózní: utkat se o vítězství. 

Dacia: úspěch, odvaha, entuziasmus

Dacia, značka skupiny Renault, je skutečným provokatérem ve světě automobilů. Díky trvalému vývoji se Dacia stala nevypočitatelným hráčem na trhu s automobily. S promyšlenými a dobře uživatelnými vozy Dacia nabízí nepřekonatelnou nabídku poměru ceny a toho, co za ni získáte, aniž by to jakkoli snížilo její spolehlivost. Dacia je dnes skutečným úspěchem.

Po uvedení v dubnu 2010 dosáhl šestý model značky Dacia Duster okamžitého úspěchu (dosud bylo prodáno 127 000 modelů Duster na celém světě). Je vlajkovou lodí sportovních soutěží, kterých se značka účastní: Andros Trophy s Alainem Prostem (dva tituly vicemistra), Rallye Aïcha des Gazelles (2. a 3. místo v roce 2011)…a blížící se „Pikes Peak International Hill Climb“.

Dacia Duster "No Limit" : velmi speciální vozidlo

Dacia Duster “No Limit” je výjimečné vozidlo s extrémním výkonem. Je vyrobeno na míru týmy Tork Engineering (návrh, výroba, montáž, vývoj) a Sodemo (motor) spolu s  Renault Sport Technologies, které přináší po celou dobu projektu své unikátní znalosti z automobilových závodů a rovněž dodává některé díly.

Dacia Duster "No Limit"
je navržen v souladu s technickou koncepcí kategorie „bez omezení“, ve které vozidlo soutěží: bez omezení výkonu ani válců, bez ohledu na hmotnost, pneumatiky, převod, aerodynamiku.

Pod svou kůží ze skleněných vláken skrývá Dacia Duster "No Limit" prvky extrémně sofistikované, spadající mimo dosah norem, a to zejména:
Mocný motor o výkonu 850 koní:
U Sodemo jej  navrhli speciálně  na základě motoru NISSAN VR 38 DETT (V6 o 3.8 l)  z Nissanu GT-R, a tedy je motor Dacia Duster "No Limit" navržen tak, aby maximalizoval výkon vozidla bez ohledu na nadmořskou výšku závodu (nadm. výška při startu: 2 860 m / v cíli: 4 300 m).
Speciální převodovka:
 
Motor je napojen na sekvenční převodovku Sadev s 6 rychlostními stupni, speciálně navrženou tak, aby byla schopna nejlépe využívat síly motoru a zároveň poskytovat rychlé a přesné řazení.
Výrazná aerodynamika:
Aerodynamické řešení vyvinuté pro Dacia Duster "No Limit" je jen výjimečně přípustné pro silniční pravidla. Bylo předmětem speciálního vývoje, prošlo zkouškou v aerodynamickém tunelu. Zejména zadní přítlačná křídla jsou velmi impozantní.

Jean-Philippe Dayraut: pilot, který o tom snil

Závodit na Pikes Peak s výjimečným vozidlem, to byl vždy sen Jean-Philippe Dayrauta. Byl to on, kdo přesvědčil značku Dacia a týmy Renault Sport Technologies, aby se zaměřili na toto výjimečné dobrodružství.

Závod do vrchu Pikes Peak je zkouškou, kde je pohyblivost velmi důležitá, kde se přilnavost mění podle poměru trati složené z 50% z asfaltu a 50% terénu na půdě. Pouze profesionální piloti mající zkušenosti z okruhů tak i se smyky (na ledě nebo půdě) mohou uvažovat o vítěžství v závodě. Jean-Philippe Dayraut, který vlastní 6 titulů Mistra Francie na okruhu (jednosedadlový a Super Tourisme), a na ledě, trojnásobný vítěz a držitel titulu z Andros Trophy je oním pilotem na svém místě.
„ Pro pilota je zkrocení takového monstra na horské i asfaltové silnici, s rozsahem až  200km/h, věcí, kterou lze provést právě jen na Pikes Peak. Neznám jinou disciplínu, kde by takový motor mohl startovat“ - Jean-Philippe Dayraut.

 

Pikes Peak International Hill:

Místo: USA Colorado
Délka jízdy 20 Km
Nadmořská výška při startu: 2 860 m
Nadmořská výška v cíli: 4 300 m
50% asfaltu, 50% půda
Rekord, který má být překonán v kategorii bez omezení: 10 min, 01s, 42 ms
Rekord drží japonec Tajima Nobuhiro
(Suzuki) z roku 2007Zdroj: tz Renault.cz

 

Autor článku Dacia Duster No Limit míří na nejprestižnější závod do vrchu: FiftyFifty 06.10.2011