Elegance ve velkém stylu: Audi A7 Sportback

Emocionální design, sportovní charakter a inovativní technika. S těmito kvalitami vytváří Audi A7 Sportback nový tržní segment. Velký pětidveřový vůz s dynamicky ztvárněnou zádí slučuje nejlepší vlastnosti ze tří světů, neboť je sportovně elegantní jako kupé, komfortní a prestižní jako limuzína a praktický jako Avant. A7 Sportback je čistou esencí nejvyspělejší techniky.

Audi A7 Sportback je elegantním a zároveň inovativním vozem se sportovními proporcemi, které jsou charakterizovány protáhlou kapotou motoru, dlouhým rozvorem, krátkými převisy a atleticky tvarovanými vnějšími konturami. Díky nízké a dynamické linii střechy a vyváženým proporcím působí A7 Sportback jako kupé, k čemuž přispívá i dokonalé začlenění zadních dveří do siluety vozu. Dominantní maska chladiče Singleframe na přídi je podobně jako u vlajkové lodi Audi A8 šestihranná a vyzařuje tak ještě více dynamiky. Pětidveřové kupé je dlouhé 4,97 metru a široké 1,91 metru, ale vysoké jen 1,42 metru.

Dynamický profil vozu Audi A7 Sportback je definován nízkým obloukem střechy, který plynule přechází do střešních sloupků C. Vzhůru protažené třetí boční okno je malou vzpomínkou na Audi 100 Coupé S z roku 1969. Záď je dynamicky zakončena výraznou odtrhovou hranou. Ve víku zavazadlového prostoru je umístěn spoiler, který se samočinně vysunuje při rychlosti 130 km/h a zpět do klidové polohy se vrací při 80 km/h.

Svalnaté sportovní linie exteriéru modelu A7 Sportback mají své zastoupení i v interiéru, který je dalším místem, kde značka Audi dokazuje své přední postavení v automobilovém designu. Charakteristickým prvkem interiéru je horizontální linie, která obepíná prostor pro řidiče a spolujezdce a vytváří tak pocit bezpečí. Ve čtyřmístném Audi A7 Sportback jsou přední sedadla uložena ve sportovně nízké poloze a sériově jsou vybavena elektriky nastavitelnou bederní opěrkou a vyhříváním.

Přestože A7 Sportback nabízí celou řadu funkcí, je veškeré ovládání pro řidiče jednoduché a intuitivní. Velké a přehledné kruhové přístroje jsou společně s displejem informačního systému umístěny přímo v zorném poli řidiče. Barevný displej informačního systému řidiče má úhlopříčku 7 palců. Ovladače na multifunkčním volantu umožňují řidiči procházet přehledným menu na displeji a zobrazovat logicky strukturované a snadno dosažitelné informace. Palubní počítač s programem pro maximalizaci hospodárnosti poskytuje řidiči cenné tipy pro ještě úspornější styl řízení a ukazuje mu podíl jednotlivých zapnutých systémů na celkové spotřebě paliva.

Centrální monitor s úhlopříčkou 6,5 palce (8 palců s MMI touch) je zapuštěn do přístrojové desky v leskle černém rámečku a po zapnutí zapalování vyjíždí elegantním pohybem elektricky vzhůru do pracovní polohy. Středový panel přístrojové desky je natočený k řidiči, který tak má ještě lepší přístup k ovládacím prvkům komfortní automatické klimatizace a nejdůležitějších funkcí. Ostatní funkce se ovládají prostřednictvím systému MMI (Multimedia Interface), jenž je umístěn na širokém středovém tunelu. Varianta MMI touch kombinuje navigační systém s pevným diskem a komfortní zadávání dat prostřednictvím touchpadu, s nímž může řidič ovládat snadno a rychle mnoho funkcí – cíl pro navigační systém nebo telefonní číslo lze například napsat prstem přímo na touchpad.

Pro A7 Sportback jsou k dispozici různé varianty bezpečnostního systému Audi pre sense, který podniká preventivní opatření v případě hrozící kolize. V provedení Audi pre sense basic reaguje systém na nestabilitu vozidla, při níž napne bezpečnostní pásy na předních sedadlech, přivře všechna okna a upozorní vzadu jedoucí vozidlo blikáním výstražných světel.

V kombinaci s adaptivním tempomatem ACC Stop & Go je k dispozici verze Audi pre sense front, jejímž úkolem je pokud možno zabránit nárazu do vpředu jedoucího vozidla, případně omezit následky takové nehody. Pokud řidič v kritické situaci nebrzdí s dostatečnou intenzitou, systém automaticky zvýší brzdný tlak. Elektronický „anděl strážný“ začne v případě nutnosti částečně brzdit a preventivně přitáhne bezpečnostní pásy. Pokud řidič stále nereaguje, zvýší Audi pre sense front v dalším kroku brzdnou sílu a provede preventivní ochranná opatření. U vozidel se systémem Audi pre sense plus následuje ve fázi neodvratitelné nehody maximální brzdění, které dokáže snížit nárazovou rychlost až o 40 km/h.

Systém Audi pre sense rear je funkčně propojen se systémem Audi side assist. Pokud rozpozná riziko nárazu zezadu, upozorní vzadu jedoucí řidiče zapnutím výstražných blikačů. V případě zhoršující se situace aktivuje preventivní ochranná opatření.

Posádka pětidveřového kupé Audi může za jízdy komunikovat se světem také prostřednictvím internetového připojení s využitím mobilního telefonu Bluetooth a služeb zajišťovaných ve spolupráci s portálem Google. Modul UMTS stahuje z portálu Google Earth fotografie a informace přímo na monitor a kombinuje je s trasou navigačního systému. Prostřednictvím hotspotu WLAN lze připojovat různé mobilní přístroje.

Audi A7 Sportback přichází na start s bohatou sériovou výbavou, z níž jmenujme alespoň Audi pre sence basic, 2zónovou automatickou klimatizaci, vyhřívaná přední sedadla bezklíčové spouštění motoru tlačítkem Engine-Start-Stop, systém Start-Stop, světelný a dešťový senzor, čtyřramenný multifunkční volant s věncem obšitým kůží, bi-xenonové světlomety, Audi parking system plus, Audi Sound System, elektromechanickou parkovací brzdu, elektricky ovládané zadní výklopné víko.

Úroveň komfortu lze dále zvýšit výběrem jednotlivých položek z rozsáhlé nabídky výbavy na přání, v níž nechybí například head-up displej, parkovací asistent, čtyřzónová automatická klimatizace, nezávislé topení, prosklení se zvýšenou tepelnou a akustickou izolací, volant s vyhřívaným věncem, elektrické seřizování sloupku volantu, Ambiente osvětlení, samočinné dovírání dveří, dálkové otvírání garážových vrat a komfortní klíček pro bezklíčový přístup do vozidla.

Podrobné informace o vozidle na Audi.cz 

Zdroj: tz Audi

 

Autor článku Elegance ve velkém stylu: Audi A7 Sportback: FiftyFifty 09.10.2010