HELLO KITTY: animovaná japonská senzace

Světový unikát si mezi módními značkami drží značka Hello Kitty pocházející z Japonska.

HELLO KITTY: animovaná japonská senzace

Světový unikát si mezi módními značkami drží značka Hello Kitty pocházející z Japonska. Původně animovaný příběh kočičí slečny se totiž stal v Asii naprostou bombou a z pláten kin a televizních obrazovek se dostal téměř všude. Tvůrcům se podařilo prostřednictvím nepřeberné škály výrobků dostat tuto kreslenou postavičku také na trh USA a postupem času i do zbytku světa.

Hello Kitty je kočičí slečna

S výraznou červenou mašlí u levého ucha a ústy, které jako by její tvůrce zapomněl nakreslit, je výtvorem japonské společnosti Sanrio se sídlem v Tokiu a zejména pak animátora Ikuko Shimirua. Roku 1974 se objevila její podobizna poprvé také na peněženkách na mince a roku 1976 pronikla v této podobě i do USA.  Následovala zcela nečekaná vlna zájmu a dnes již tuto kočičku můžeme najít takřka všude.

Od dětí až k dospělým

Původně kreslený seriál byl určen především dětem, postupem času tak kromě televizní zábavy vznikaly i filmy pro děti s kočičí představitelkou v hlavní roli. Následovaly hračky, trička, tašky, boty, dětské hodinky nebo školní pomůcky s jejím motivem. V Japonsku se rozšířily tolik oblíbené videohry, a tak se téma mladé kočičí slečny dostalo do povědomí široké veřejnosti v Asii i USA. Zejména v Asii se však značka stala natolik proslulou, že brzy překročila hranice dětského světa a dnes můžeme nalézt Hello Kitty také na vlastním albu, módních doplňcích, parfémech, oblečení, limitované řadě kosmetiky nebo potravinových doplňcích.

Úspěch bez hranic

Hello Kitty je původem kočičí slečna, která žije v Londýně se svými rodiči a svojí sestrou-dvojčetem Mimmy. Ta má jinou barvu oblečení a doplňků a nosí svoji mašli nad pravým ouškem. Od původních dětských obdivovatelů se přesunul zájem takřka na všechny, a proto dnes můžeme být svědky tak neuvěřitelných věcí, jako jsou tematické restaurace Hello Kitty nebo dokonce porodnice v Taiwanu, kde jsou v kittinkovském stylu kromě povlečení a zdí vyvedeny dokonce i lékařské formuláře. V Asii existuje také řada limitovaných platebních karet s tímto motivem. V roce 1990 byl v Tokiu otevřen i tematický park Sanrio Puronland, který může být jakousi asijskou obdobou světově proslulých Disneylandů.

Veselé hodinky

Kromě oblečení se však tato roztomilá kočička prosadila dlouhodobě i do segmentu hodinek pro dospělé, což je v této oblasti poměrně vzácnou výjimkou.  Je logické, že svou hravostí, která je však zároveň elegantní a nápaditá, tyto modely oslovují spíše ženské zákaznice než muže. Řadu hodinek s motivem Hello Kitty vytvořila také skandinávská značka Jet Set, která je oblíbená zejména mezi mladými lidmi milujícími originalitu.

Hello Kitty jako světový pojem

Význam této podivuhodné značky již ve spoustě aspektů přesáhl hranice módní ikony, stává se z ní totiž opravdu světový pojem, a to ve všech často i nečekaných souvislostech. Tato značka byla například organizací UNICEF oceněna titulem světový přítel všech dětí. Od Japonské vlády zase získala oficiální titul kulturního velvyslance pro turistiku, a to pro Hong Kong a Čínu. K dnešnímu dni dosahuje značka neuvěřitelného obratu více než 1 miliardy dolarů ročně a patří k nejúspěšnějším obchodním značkám světa.

Mít na sobě tuto kočičku tak dnes neznamená jen dětinský doplněk, ale i příslušnost k jednomu ze světových trendů.

Autor článku HELLO KITTY: animovaná japonská senzace: PR 12.16.2011