Hybrid z jiného světa

Osud automobilových konceptů nebývá radostný. Nakrátko oslní veřejnost, pak jsou odklizeny do firemních muzeí a depozitářů. Jen některé z nich se dostanou do výroby. Jaký úděl čeká prototyp unikátního vozu Citroën Hypnos?

Když byl loni v říjnu na pařížském autosalonu představen očekávaný prototyp Citroën Hypnos, bylo to pro odbornou veřejnost spíše zklamání. Byl koncipován jako crossover, tedy automobil spojující v sobě prvky kupé, sedanu a terénního automobilu typu SUV, pro něž je typické zvýšené umístění sedadel. Stejně jako jiné prototypy vznikl ve studiu ADN ve Vélizy nedaleko Paříže pod vedením Carla Bonzaniga. První tahy tužkou načrtl Emmanuel Rius a hned bylo jasné, že půjde o jedinečný automobil odlišný od všech ostatních konceptů. Po realizaci funkčního prototypu a jeho představení novinářům letos na jaře původní pochybnosti vzaly za své.

Zvláštní a jedinečný

Citroën Hypnos je zvláštní jako celek i v jednotlivých detai­lech. Na první pohled zaujme otevírání zadních dveří v opačném směru, než je obvyklé. Umožňují snadnější nastupování a vystupování. Linie karoserie jsou agresivní, přesto se snaží respektovat hlavní výsadu vozu – jeho hybridní pohon. Rozvor kol dosahuje neobvyklých tří metrů, pozoruhodná jsou i rozměrná kola o rozměru dvaadvaceti palců.  

Sedadla připomínají živé organizmy, vznikla procesem zvaným stereolitografie, při němž se využívá pohybu spirály. Zásluhu na jejich vzniku měla stylistka Leighanne Earley, inspiraci k nim našla na přehlídce nábytku v Miláně. Kromě nevšedního tvaru okamžitě zaujmou i nespoutané barvy sedadel připomínající trochu svět kreslených seriálů z budoucnosti. Podle představitelů automobilky by se podobné výrazné barvy interiéru měly stát novým trendem automobilky Citroën i u běžně nabízených vozů.

Důraz na tvar jde trochu na úkor ergonomie. Někteří řidiči mohou mít potíže najít pro sebe nejvhodnější polohu. Náladu cestujících ovlivňují i barvy osvětlení, o které se starají svítivé diody v palubní desce. Interiér může být během okamžiku osvětlen různými barevnými odstíny, o jejichž výběr se stará software, který sleduje výrazy obličeje posádky pomocí kamery.  

Pohon

Navzdory velkým rozměrům je rozjezd Citroënu Hypnos velmi plynulý a tichý. Stará se o něj elektromotor umístěný v zadní části vozu s výkonem 37 kW a točivým momentem 200 Nm.

Spolu s ním začne včas pracovat i v přední části uložený vznětový čtyřválec pohánějící obě nápravy. Jízda pouze na elektromotor je zatím možná nejvýše do rychlosti třicet kilometrů v hodině, po jejím dosažení se spíná vznětový motor. Při jízdě s pohonem všech čtyř kol se akumulátor elektromotoru automaticky dobíjí. Očekává se, že budoucí hybridní vozy budou schopny jízdy na elektrický pohon i při větších rychlostech a na delší vzdálenosti než ty současné.  

Díky využití elektromotoru při rozjíždění by měla být předpokládaná spotřeba paliva poměrně nízká – 4,5 litru na 100 kilometrů. Výrobce předpokládá i příznivé údaje o emisích, na sto kilometrů by se nemělo uvolnit více než 120 gramů CO2. Maximální rychlost by měla být 212 kilometrů v hodině. Prototyp představený na zkušebním okruhu Mortefontaine kroužil nanejvýš rychlostí 75 kilometrů v hodině.  

Účelem konceptů je představit veřejnosti konstruktérské schopnosti výrobce a otestovat nové technologie. Ačkoli zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se model Hypnos mohl dostat do sériové výroby, hybridní pohon, který je na něm testován, bude zřejmě brzy běžnou výbavou sériových automobilů. Prvním z nich byl měl být Citroën DS5, s nímž se na trhu počítá od roku 2011. Zda se kromě něj objeví i crossover podobného střihu jako Hypnos, se ukáže v nejbližších letech.


Technické údaje:

Délka: 4,9 m
Šířka: 2,036 m
Výška: 1,580 m
Rozvor: 3 m
Doba zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,4 sZdroj: 100+1 

 

Autor článku Hybrid z jiného světa: převzatý článek 07.10.2009