Jak vybrat zimní směs do ostřikovačů

Funkce ostřikovačů v zimním období nabírá na důležitosti, ale je také potřeba vybrat vhodnou směs. Poradíme vám, na co se při jejím výběru zaměřit a na co nezapomenout.

Jak vybrat zimní směs do ostřikovačů

Směsi lze rozdělit poměrně jednoduše na letní a zimní. Jejich společným základem je vždy voda. U zimních směsí je druhou významnou složkou alkohol. Ve střední Evropě se většinou přidává líh známý pod chemickým označením jako Ethanol. Kapaliny obsahují i různé saponáty a parfémy, které mají za úkol zlepšit jejich schopnosti čistit sklo a zmírnit typický alkoholový zápach.

Někteří výrobci zimních směsí používají pro výrobu zimních kapalin jiné alkoholy než je čistý líh, a to kvůli nemalé finanční úspoře. Patří mezi ně např. jedovatý methanol či Isopropanol, který je při odpařovaní ze skla silně a nepříjemně cítit. Některé směsi mohou být navíc svým složením tak agresivní, že můžou dokonce poškodit lak automobilu nebo plasty světlometů.

Proto celoročně používejte prověřené kapaliny do ostřikovačů od renomovaných výrobců, kteří  používají kvalitní, dostatečně přečištěný, evropský líh.
 

Mísení původní letní směsi se zimní kapalinou do ostřikovačů

Pokud jste úplně nevyčerpali původní letní směs a nádržku doléváte zimní směsí, je nutné si uvědomit, že koncentrovaný líh zimní směsi má nižší hustotu oproti samotné vodě směsi letní. Zimní směs tedy na vodní hladině v podstatě plave a mísení není podporováno ani gravitací. Může se pak snadno stát, že ačkoliv při dolití byla letní kapalina ještě tekutá, došlo při nočním mrznutí ke ztuhnutí náplně v ostřikovači. Jako prevence postačí používání kapaliny do ostřikovačů pro přechodné období a včasná výměna letního média za zimní. To nespočívá jen v jejím brzkém dolití, ale v kompletním vyčerpání (vysátí) letní kapaliny a novém doplnění už jen homogenní zimní kapaliny do ostřikovačů.
 

Jakou kapalinu do ostřikovačů vlastně vybrat?

Na trhu se vyskytuje široká škála zimních kapalin do ostřikovačů, a to od -5 °C až do -80 °C. Kapaliny s nižším bodem tuhnutí lze samozřejmě ředit a získat tak typ kapaliny s požadovaným bodem tuhnutí. Obecně je lepší kupovat koncentrovanější kapalinu s vyšší odolností vůči mrazu než být rozčarovaný z toho, že směs s deklarovaným bodem tuhnutí zamrzla při teplotě o dva stupně vyšší.
 

Vybavte se dostatečně velkým balením kapaliny

Zásobní nádržky mají objem okolo tří litrů, pokud je však automobil vybavený zároveň ostřikovači světlometů, nejsou výjimkou i pětilitrové zásobníky. Světla se totiž myjí proudem kapaliny, a tak při častějším používání vaše zásoby mizí doslova před očima.
„Pro dolévání směsi je dobré si pořídit trychtýř, který celou manipulaci usnadní. Určitě také doporučuji mít v autě alespoň litrové náhradní balení,“ radí Michal Knor z Auto Kelly.
 
Spotřeba kapaliny se odvíjí od toho, jak často a kde s vozem jezdíte a zdali se čistí pouze čelní sklo, nebo i světlomety. Někomu vydrží obsah nádržky celý rok, jiný motorista dolévá podstatně častěji a podle toho je dobré volit velikost balení. K největší spotřebě dochází při teplotách okolo nuly, kdy se tající sníh a břečka nejsnadněji a ve velkém množství dostávají na čelní sklo. Spotřebu zvyšuje také jízda po dálnici.


Zdroj: tz, Auto Kelly

 

Autor článku Jak vybrat zimní směs do ostřikovačů: převzatý článek 01.12.2018