Klasické žárovky letos končí. Přejděte na moderní svícení

Od 1. září letošního roku se na evropský trh nesmí dodávat žádné žárovky pro běžné osvětlování, které mají horší energetickou třídu než C. První omezení přišlo v září roku 2009, kdy se na trh přestaly dodávat žárovky o výkonu 100 W. Každý další rok z trhu zmizela další výkonová řada. Od tohoto září se na trh nesmí dodávat žádné čiré žárovky. Důvodem jejich odchodu je, že nesplňují Evropskou unií předepsanou energetickou náročnost. Čím ale máme svítit?

Klasické žárovky letos končí. Přejděte na moderní svícení

Alternativ je dostatek. A jak ukazují statistiky, počty úsporných svítidel v domácnostech stoupají. Podle údajů společnosti eSvětlo mají Češi již v 65 % případů doma nějaký úsporný zdroj světla. Lidé doma zejména používají kompaktní či lineární zářivky a LED žárovky.

Podle společnosti jejich počet dále rapidně vzroste v souvislosti s ukončením prodeje posledních žárovek. „Nyní jsou v prodeji už jen 40wattové a méně výkonné žárovky, přičemž výroba výkonnějších wolframových žárovek byla nařízením EU ukončena již v předchozích letech. Od září se budou doprodávat pouze skladové zásoby,“ říká Robert Hladil, zástupce poradenské společnosti eSvětlo.cz.

Technologicky nejbližší náhradou klasické žárovky jsou tzv. halogenové žárovky. Jsou o něco málo dražší, ale mají i o něco málo nižší spotřebu a řádově větší životnost. Princip svícení je obdobný jako u klasické žárovky, stejně jako barva světla. Úsporné či tzv. kompaktní zářivky či LED diodová světla svítí na jiném principu a jejich světlo má také různou teplotu, na což je potřeba dát pozor při nákupu. Při výběru svítidla je dobré si vyzkoušet, zda vám barva světla není nepříjemná. Jak si správně vybrat svítidlo se můžete dočíst v článku Jak si vybrat správné světlo?

Při nákupu nového svítidla také myslete na to, že kompaktní zářivky či LED žárovky mívají větší rozměry než dosavadní klasická žárovka. Mohlo by se stát, že po namontování do stolní lampy bude samotné svítidlo přesahovat přes stínítko a bude vás oslňovat. Stačí si prostě jen koupit takovou úsporku, která přesahovat nebude. Na trhu jsou k dostání rozmanité tvary i velikosti. Velký boom nastal zejména u diodových světel. Více informací o LED svítidlech naleznete v článku LED žárovky: nízká spotřeba není zadarmo.

Každá věc jednou doslouží a i nová úsporná svítidla jednou přestanou svítit a budeme je muset vyhodit. Na rozdíl o běžné žárovky však nepatří do popelnice, ale do kontejneru na svítidla. Nová svítidla totiž obsahují malé množství rtuti (v případě kompaktních zářivek) nebo elektronické součástky, které z nich činí tzv. elektroodpad.

Kam s nimi? Najděte si nejbližší kontejner na úsporná svítidla na webu ekolamp.cz. Do kontejneru je nutné svítidlo ukládat šetrně, aby nedošlo k jeho rozbití. Svítidla lze nechávat i v obecních sběrných dvorech.

Podle společnosti Ekolamp se Čechům do třídění úsporných žárovek moc nechce. Vytřídí je jen asi 40 procent domácností. Zbytek končí ve spalovnách či na skládkách, kde z nich mohou unikat jedovaté látky do prostředí.

Co dělat, když se vám rozbije kompaktní zářivka doma? Zářivka obsahuje malé množství par rtuti, které představuje jisté zdravotní riziko. Rtuti je v zářivce asi 3–5 mg. Odborníci ale tvrdí, že při správném postupu žádné zdravotní riziko nehrozí. Je prostě potřeba místnost pořádně vyvětrat, nejlépe průvanem (britské ministerstvo životního prostředí doporučuje asi 15 minut větrání). Případné střepy zamést, zbytek zářivky vyšroubovat a rozbitou úsporku neprodyšně uzavřít do plastového sáčku. Ruce pak omýt vodou a mýdlem.

A co když vám odejde žárovka v digestoři nebo v horkovzdušné troubě? To taky bude potřeba koupit kompaktní zářivku? Ne. Tyto žárovky pro speciální účely budou dál v prodeji.
 


Autor: Martin Mach Ondřej
Zdroj: Ekolist.cz 

 

Autor článku Klasické žárovky letos končí. Přejděte na moderní svícení: převzatý článek 08.31.2012