Kupé se lví silou - Peugeot 308

S příchodem nového Peugeotu 308 představuje francouzská automobilka koncept sportovního kupé 308 RC Z. Studie je přehlídkou téměř všech technických inovací, které má Peugeot přichystané pro další léta.

Při čelním pohledu okamžitě vyjde najevo spřízněnost kupé s vozem stejného modelového čísla, který letos přichází do prodeje. Charakteristický masivní otvor chladiče a světlomety tvarem připomínají tvář lva, ale maska je řezaná ostřeji a působí proto mnohem sportovnějším dojmem. Kapota vytváří podobně jako u vozů 308 ostře ohraničený klín, který vybíhá k čelním sloupkům. Jejich vnější strana je vyrobena z leštěného hliníku a dává vozu velmi elegantní ráz.

EXTERIÉR
Působivým prvkem karoserie kupé 308 RC Z je návaznost jednotlivých prvků. Čelní tónované sklo plynule přechází do střechy zhotovené z uhlíkových vláken a polykarbonátového zadního okna. Jeho volba nebyla náhodná. Zadní část vozu je tvarována zvláštním způsobem, vycházejícím z tvarování karoserií závodních automobilů při vytrvalostním závodě v Le Mans. Jde o dvojici hrbolů, které mají zabránit nežádoucím turbulencím vzduchu při vysokých rychlostech a zlepšit tak chování vozu, aniž by bylo nutné rušit čisté linie vozu přítlačným křídlem.
O sportovním charakteru vozu a důrazu na rychlost a dynamiku svědčí i devatenáctipalcová kola skrytá pod výrazně tvarovanými blatníky. Na jejich směr navazují i koncová světla tvořená sadami svítivých LED diod ukrytá pod čirým sklem červené barvy. Uprostřed je umístěn pruh čirého skla, pod nímž se skrývají oranžové diody směrových světel.

INTERIÉR
Palubní deska prototypu vychází z nového modelu 308 a okamžitě zaujme přehledností a elegancí, za niž vděčí také sklonu předního skla. Materiál pro jednotlivé prvky byl zvolen tak, aby působily esteticky a zároveň byly příjemné na dotek. Ke slovu přišla přírodní kůže, sportovní vzhled zdůrazňují chromované a hliníkové doplňky. Středu palubní desky dominují hodiny značky Bell & Ross umístěné mezi vzduchovými ventilačními otvory.
Přední sedadla se podobají těm, která se používají v závodních vozech, a za všech okolností zajišťují dobrou kontrolu nad vozidlem. Jejich doplňky jsou vyrobeny z chromovaného kovu. Dvojice kožených zadních sedadel je určena spíše pro příležitostné použití. Lze je proto zcela sklopit a v tom případě je v autě dostatek prostoru pro sadu golfových holí nebo i pro rozložené horské kolo.

POHON A BEZPEČNOST
Prototyp 308 RC Z je poháněn čtyřválcem o objemu 1,6 litru, který je zajímavý hned v několika ohledech. Byl vyvinut ve spolupráci automobilek Peugeot, Citroën a BMW pro modely 207 RC. Má výkon 128 kW, tedy více než 175 koní, díky novému softwaru však může dosáhnout výkonu až 160 kW (218 koní). Kroutivý moment má při malých otáčkách hodnotu 280 Nm, maximum je 300 Nm.
Převodovka je šestistupňová. Pro zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině postačí 7 sekund, z osmdesáti na stodvacet kilometrů 7,5 sekundy. Maximální rychlost je stanovena na 235 kilometrů v hodině.
Velká pozornost byla věnována bezpečnosti. Prototyp nabízí řadu inovací, pokud jde o uspořádání deformačních zón. Jde například o trojitou zábranu umožňující kontrolovanou deformaci přední části vozu při nárazu do pevné překážky. Samozřejmostí je směrové ovládání předních světel a systém pro ochranu před vyjetím z jízdní dráhy při vyšších rychlostech LDWS (Lane Departure Warning System), kterým jsou vybaveny i nové vozy 308 a vozy značky Citroën.
Studie vozů se do výroby obvykle nedostanou. 308 RC Z ale může být výjimkou. Naznačuje to například prohlášení generálního ředitele Peugeotu Frédérica Saint-Geourse, který o konceptu 308 RC Z řekl, že se natolik blíží skutečnému vozu, že to vyvolává řadu otázek. Je tedy docela možné, že první sportovní kupé 308 RC Z se lvem na kapotě sjede v dohledné době skutečně z výrobního pásu.

KONCEPT PEUGEOT 308 RC Z
Délka: 4,27 metru
Šířka: 1,84 metru
Výška: 1,32 metru
Kola: 245/40 ZR 19
Kombinovaná spotřeba: 6,7 litru/100 km
Emise CO2: 160 g/km

Zdroj: 100+1

 

Autor článku Kupé se lví silou - Peugeot 308: převzatý článek 10.12.2007