Mongolská restaurace od Pumy

Firma Puma přišla se zajímavým nápadem, jak pobavit své zákazníky. Oživila starou mongolskou tradici a díky internetu má teď každý možnost, zkusit si vytvořit své vlastní, originální boty.

Legenda praví, že před stovkami let, kdy se na Dálném Východě konaly oslavy pro vládce Chingis Chána, mongolská armáda zdobila svou výzbroj a vyráběla oděvy pomocí živočichů a rostlin ze svého okolí. Kůže se pomocí nožů nařezaly na předem určené kousky, které se potom namáčely v roztocích z nejrůznějších materiálů a nakonec sešívaly dohromady. Vznikaly tak originální oděvy, přesně podle bojovníkovy fantazie a osobnosti. Puma tedy navázala na tuto starou tradici smíchávání ingrediencí a vytváření vlastních vzorů, odstínů a barev, tak jak se sluší pro jednadvacáté století. Nemusíte používat meče ani oheň, stačí navštívit internetovou stránku www.mongolianshoebbq.com

Nejprve zvolíte velikost svých bot a zadáte pohlaví, pro které mají být určeny. Nevýhodou může být jediný možný typ boty, kterou budete dál upravovat. Puma vybrala legendární běžecký model z roku 1986 RS – 100. Po vyplnění údajů se rázem octnete v jakési virtuálním mongolském fast-foodu. Musím ocenit opravdu výbornou grafiku. Vše je viděno z pohledu očí jako u některých akčních her. Po malé prohlídce jídel v restauraci se obraz zastaví u pultu s miskami s nejrůznějšími druhy barviva specifických odstínů. Je zde například oranžový čedar, zelený pepř, žlutá limonáda, červená růže atd. Jako zákazník rychlého občerstvení máte před sebou tác s dvaceti komponenty, ze kterých se skládá bota RS – 100, od podrážky až po tkaničky, a pomocí vašich virtuálních (zcela potetovaných) rukou a asijských hůlek pak jednotlivé kousky kůže namáčíte do misek před vámi a dodáváte jim barvu podle svých představ. Po stisknutím „wiew preview“ se v levém rohu objeví zatím ještě bílý, dvourozměrný model boty, který se zbarvuje, tak, jak jednotlivé kusy namáčíte, a vytváří dokonalou představu o výsledku. Můžete volit odstíny a kombinace barev, je toho pravdu hodně a hrát si na designera bot od Pumy je tak celkem zábava. Po sestavení celé boty ji hodíte na gril, aby se propekla a programátoři vás odmění trojrozměrným modelem, téměř v životní velikosti, který lze otáčet a převracet ho podle libosti.

To nejpodstatnější ale teprve přijde. Pokud jste svou tvorbu vzali vážně a bota se vám natolik povedla, že ji prostě musíte mít, stačí se zaregistrovat a vhodit ji do nákupního košíku. Potom si už jen vybrat z devíti míst na světě, kde vám takové boty opravdu ugrilují, přesně podle vaší předlohy, a poslat objednávku. Pro našince je nejbližší mongolská restaurace Puma v Berlíně. A cena? Žádná šílená pálka, kterou si můžou dovolit jen celebrity typu Paris Hilton, ale přijatelných 130 USD (dolarů). Chcete být jedineční? Můžete to zkusit.

Autor článku Mongolská restaurace od Pumy: Tomáš Pchálek 12.08.2006