Pět hvězdiček Euro NCAP pro nový Ford C-MAX

Zcela nové modely Ford C-MAX a Grand C-MAX získaly od nezávislé organizace Euro NCAP za své bezpečnostní vlastnosti maximálních pět hvězdiček. Dvojice všestranných automobilů kategorie MAV obdržela historicky vůbec nejvyšší skóre za ochranu krční páteře a excelovala i v celkovém hodnocení bezpečnosti dospělých i dětských cestujících.

Ford C-MAX a Grand C-MAX vznikly na nové globální platformě Ford pro vozy segmentu C. Novou testovací procedurou Euro NCAP, používanou od loňského roku, prošly jako první modely značky s modrým oválem ve znaku.

„Výsledky testů jsou důležitým faktorem při navrhování našich automobilů, proto jsme potěšeni závěrem Euro NCAP, že nový C-MAX i Grand C-MAX nabízejí v případě dopravní nehody vynikající ochranu,“
řekl Gunnar Herrmann, ředitel globální řady vozů Ford nižší střední třídy. „Jde přitom o první vozy postavené na nové globální platformě pro segment C, takže jejich výsledek je dobrým znamením pro naše budoucí produkty včetně zcela nového Focusu, jehož prodej bude zahájen v příštím roce,“ dodal Hermann.

Mimořádně tuhá stavba karoserie

Nový C-MAX i Grand C-MAX disponují tzv. Systémem inteligentní ochrany Ford IPS, který kombinuje vysokopevnostní karoserii s nejmodernějšími zádržnými systémy.

Celkem 53 procent karoserie je vyrobeno z vysokopevnostní oceli, zatímco u modelu předchozí generace činil její podíl 45 procent. V A-sloupcích, B-sloupcích, bočních partiích a dveřních výztuhách je použita mimořádně pevná ocel s příměsí bóru, která tak tvoří bezpečnostní buňku okolo prostoru pro cestující a chrání je v případě čelního i bočního nárazu. V konstrukci přední deformační zóny se uplatnila extrémně odolná „dvoufázová“ ocel pro maximální absorpci kinetické energie.

Přední nápravnice vozů Ford C-MAX a Grand C-MAX je navíc navržena tak, aby se při čelní kolizi oddělila od spodní části nosné struktury karoserie, což minimalizuje deformaci v oblasti prostoru pro nohy cestujících na předních sedadlech.

Systém inteligentní ochrany

Klíčovou součástí Systému inteligentní ochrany Ford IPS jsou jednofázové čelní airbagy a boční airbagy vpředu, stejně jako sériově montované okenní airbagy, které chrání cestující na první i druhé řadě sedadel.

K bezpečnosti řidiče přispívá horizontálně deformovatelný sloupek řízení, jenž se při čelním nárazu ve vysoké rychlosti zasouvá směrem od řidiče a snižuje tak zatížení hlavy a hrudníku. Ford také osadil přední sedadla efektivnějšími předpínači a omezovači tahu.

Přední část vozu byla zkonstruována s mimořádnou pozorností k bezpečnosti chodců. Výsledkem je systém deformovatelných stěračů a také speciální konstrukce karoserie v oblasti spodní hrany čelního okna.

Všechna sedadla modelů C-MAX i Grand C-MAX jsou sériově opatřena tříbodovými bezpečnostními pásy a vnější sedadla druhé řady nabízejí úchyty ISOFIX pro bezpečné upevnění dětské sedačky.

Sedmisedadlový Grand C-MAX disponuje rovněž novým systémem upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy vzadu, který sleduje druhou i třetí řadu sedadel. Tato funkce je obzvláště užitečná, cestují-li ve voze malé děti.

Nový C-MAX je již k dostání na všech evropských trzích včetně České republiky.

Zdroj: tz

 

Autor článku Pět hvězdiček Euro NCAP pro nový Ford C-MAX: FiftyFifty 12.03.2010