Procházíte STK na černo? Příště si dejte pozor!

Česká republika má jednu výhodu a to, že našinci nejsou líni a vždy hledají cesty, jak zákon obejít a přiživit vlastní kapsu. Tímto způsobem funguje také naše technická kontrola. Ruka ruku myje a tisíc až dva tisíce korun není až taková částka, pokud ta popelnice bude smět jezdit další dva roky...


Že už má Vaše auto několik děr v podlaze? A s efektivitou brzd jste docela na štíru? Z výfuku se line černý kouř? Něco bouchá na předním kole? Pneumatiky jsou K. O., ale ještě jedou? Víte o všech neduzích na vašem voze, ale přesto je pro vás oprava drahá nebo z časových důvodů naprosto nepřijatelná? Dva roky, kdy platí technická kontrola a emise, uplynou jak voda. První den za námi, kdy se do data na červené nálepce na zadní značce už nevejdeme, a druhý den už přemýšlíme nad tím, zda nebude lepší nechat automobil raději doma. Zavoláme Tondovi z dovolený, ten přece machroval, že technickou zařídí za tisíc korun. A bez auta. Stačí mu jen doklady a značky. Za ten litr to přece stojí. Voláte a úsměv na tváři prozrazuje, že zítra je technická hotová. Večer se akorát musíme stavit v klubu, kde Tonda paří.

Že vám úvod něco připomíná? Komu ne. Někdy se už stokrát vařený svár nechce přidržet svého kolegiálního plechu a vzniklý otvor má podle vyhlášky naprosto nepřípustné ostré hrany. Tohle přes technickou neprojde. A závad je daleko více. Ti, kterým se poštěstilo a koupili nový vůz, mají čtyři roky pokoj a po nich stačí jedna servisní prohlídka a STK je zase platná na dva roky. A stojí to pár stovek.

Česká republika má jednu výhodu a to, že našinci nejsou líni a vždy hledají cesty, jak zákon obejít a přiživit vlastní kapsu. Tímto způsobem funguje také naše technická kontrola. Ruka ruku myje a tisíc až dva tisíce korun není až taková částka, pokud ta popelnice bude smět jezdit další dva roky. Ale pozor. O korupci se hodně mluví, někdy se hledají i řešení. Ta obvykle končí v zápisech v parlamentu jako nepřípustná nebo nevyhovující. Nyní je tu řešení, které bude spuštěno již v polovině nového roku.

Celý zázrak se jmenuje kamera. Ano. Nový systém kontroly vyžaduje přítomnost vozu na stanici technické kontroly monitorovanou kamerami a fotoaparáty. Používaný systém na STK bude propojen s policejním systémem Matra, odkud budou moci policisté sledovat stav vozu, pokud jim stav vozidla vůči nové červené a zelené známce přijde poněkud neadekvátní.

Pilotním projektem se stala Praha, další stanice budou novým systémem vybaveny v průběhu roku 2006 a dalších letech. Zlatokopům ze stanic technické Kontroly tak končí zlaté časy a řidičům začnou problémy. Díky postupnému zavádění systému zatím nelze vyloučit pokračující korupci zejména v menších městech.Autor článku Procházíte STK na černo? Příště si dejte pozor!: Jiří Juránek 12.27.2005