Prototyp Volkswagen XL1 spotřebuje pouhých 0,9 l/100 km!

Mobilita budoucnosti je jedním z nejnapínavějších témat naší doby. Vše se točí kolem centrální otázky, kam až lze snížit spotřebu energie automobilu, pokud se důsledně využije veškerých současných technických znalostí pro zvyšování hospodárnosti.

Prototyp Volkswagen XL1 spotřebuje pouhých 0,9 l/100 km!

Volkswagen nyní představil odpověď na tuto otázku: nový XL1.
Spotřeba paliva: 0,9 l/100 km. Žádný jiný hybridní vůz vybavený spalovacím motorem a elektromotorem není úspornější. Prototyp lze poprvé spatřit ve světové premiéře v rámci autosalonu v Kataru 26. až 29. ledna.     

XL1 je třetím evolučním stupněm jednolitrového vozu značky Volkswagen. Současný předseda dozorčí rady společnosti Volkswagen AG, Prof. Dr. Ferdinand Piëch, formuloval začátkem tohoto století vizionářský cíl zavést do sériové výroby plnohodnotný automobil pro každodenní dopravu se spotřebou 1,0 l/100 km. Nový XL1 posunuje nyní tento cíl na dosah ruky.

Technicky náročná lehká konstrukce (monocoque a vnější díly jsou z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny), dokonalá aerodynamika (cx = 0,186) a hybridní poháněcí ústrojí typu plug-in (s vnějším dobíjením), tvořené dvouválcovým motorem TDI (35 kW / 48 k), elektromotorem (20 kW), sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG a akumulátorem Li-Ion, umožnily snížit spotřebu prototypu Volkswagen XL1 na 0,9 l/100 km a emise CO2 na 24 g/km. Hybridní koncepce typu plug-in znamená, že prototyp XL1 dokáže navíc ujet vzdálenost až 35 kilometrů s čistě elektrickým pohonem bez jakýchkoli emisí. Akumulátor lze dobíjet z běžné elektrické sítě připojením do konvenční zásuvky. K dobíjení akumulátoru dochází také prostřednictvím rekuperace (zpětné získávání kinetické energie) během brzdění, kdy elektromotor pracuje jako generátor.

Navzdory obrovské hospodárnosti se inženýrům podařilo zlepšit praktické vlastnosti karoserie v porovnání s oběma předchozími prototypy. Zatímco v jednolitrovém vozu představeném v roce 2002 a ve studii L1 vystavené poprvé v roce 2009 seděli řidič se spolujezdcem v zájmu aerodynamiky vozidla ještě v řadě za sebou, jsou v novém XL1 sedadla pro oba cestující umístěna jako obvykle vedle sebe. Nastupování a vystupování usnadňují poprvé křídlové dveře. Dalšího pokroku bylo dosaženo ve výrobě dílů z kompozitů vyztužených uhlíkovými vlákny, které se používají také ve Formuli 1. Inženýrům společnosti Volkswagen se znovu podařilo výrazně snížit výrobní náklady, což je nesmírná výhoda pro případnou malosériovou produkci vozů XL1. Společně s dodavateli byl vyvinut a patentován nový systém pro výrobu uhlíkových kompozitů v tzv. procesu aRTM (advanced Resin Transfer Moulding).

Nejúspornější automobil na světě
Nový XL1 dokazuje, že v budoucnosti na nás čekají fascinující technologie pro úsporné a čisté vozy. A dává jasně najevo, že řízení automobilu bude zdrojem potěšení i v budoucnosti. Jízda v XL1 je skutečně dynamická. Zdrojem dynamiky není ovšem hrubá síla motoru, nýbrž čistá účinnost. K tomu dva příklady s rekordními hodnotami:
1. Prototypu XL1 stačí k jízdě konstantní rychlostí 100 km/h výkon 6,2 kW / 8,4 k, což je zlomek výkonu potřebného u současných vozidel (Golf 1.6 TDI s výkonem 77 kW a sedmistupňovou převodovkou DSG: 13,2 kW / 17,9 k).
2. V elektrickém režimu ujede XL1 více než jeden kilometr se spotřebou elektrické energie nižší než 0,1 kWh (82 Wh/km).

Další informace zde. 

Zdroj: tz

Autor článku Prototyp Volkswagen XL1 spotřebuje pouhých 0,9 l/100 km!: FiftyFifty 02.11.2011