Škodlivé čipy

USA a další země zadávají výrobu čipů do zemí s levnou pracovní silou. Přitom ztrácejí kontrolu nad tím, co se s touto důležitou součástí techniky děje.

Na obzoru jsou útoky na výpočetní techniku, které nejsou založeny na softwaru, ale na hardwaru. Jinak řečeno, stačí čip při výrobě trochu upravit a výsledkem může být katastrofa nevídaných rozměrů.  

Odborníci z Case Western Reserve University v Clevelandu v Ohiu a elektronické firmy Rockwell Automation v Milwaukee nedávno zveřejnili studii, podle níž se mikročipy mohou stát časovanou bombou, kterou nikdo nedokáže včas odhalit. Stačí do čipu umístit navíc několik obvodů, které budou fungovat podobně jako počítačové viry. Nebudou se projevovat do chvíle, než dostanou pokyn. Protože každý čip obsahuje miliony podobných obvodů, přítomnost škodlivých obvodů v čipu bude nezjistitelná.

Jedinou možností, jak přítomnost škodlivého obvodu zjistit, je provést sérii náročných testů a porovnat jejich výsledky s těmi, které byly získány z prověřených čipů. Objeví-li se určité nesrovnalosti, znamená to, že se zkoumaným čipem není vše v pořádku.  Problémem zneužití čipů a způsoby, jakými to lze odhalit, se zabývají i odborníci z amerického vojenského výzkumného střediska DARPA. Má-li se stát čip například zbraní v rukou teroristů a být upraven tak, aby na pokyn ukončil svou činnost, je nutné mít důkladné znalosti o podobě čipů a technické prostředky na vysoké úrovni.  

Mnohem jednodušší postup je využít přirozených procesů, které probíhají v čipu po dobu jeho životnosti. Každý čip se vzhledem ke své konstrukci po čase opotřebuje. Mohou za to elektrony, které procházejí tranzistory, z nichž se čipy skládají, a dopadají na izolační vrstvu v tranzistoru tvořenou dusičnany a vyráběnou pomocí oxidu dusnatého nebo oxidu dusného. Pokud by při výrobě čipu byla izolační vrstva záměrně ztenčena, životnost čipu se dramaticky sníží. Tento proces může trvat několik měsíců až let. V první fázi přitom úbytek izolační vrstvy nelze nijak zjistit, takže jde o dokonalý sabotážní nástroj schopný způsobit předem neodhadnutelné následky. Pentagon proto usiluje o větší kontrolu a bezpečnost při výrobě čipů, zejména určených pro strategické účely.

Zdroj: 100+1  

 

Autor článku Škodlivé čipy: převzatý článek 09.04.2009