Toyota chce do dvou let vyrábět hybridy bez použití vzácných kovů

Toyota přišla na způsob, jak vyrábět hybridní auta a elektromobily bez využití vzácných kovů jako je neodym nebo dysprosium. Rudy, z nichž se získávají, se těží převážně v Číně, která ale jejich vývoz omezuje.

Toyota chce do dvou let vyrábět hybridy bez použití vzácných kovů

Toyota ve své studii uvádí, že pokud zůstanou ceny těchto vzácných prvků na své současné hodnotě, mohla by se její alternativní technologie uplatit do dvou let, píše agentura Reuters.

Toyota patří mezi automobilky, které se pustily do vývoje úsporných vozů. Mezi její vlajkové lodě patří hybridní vůz Toyota Prius. Při výrobě elektromotorů se používají i vzácné kovy, kterých je nedostatek a jejich ceny rostou. Toyota by mohla do dvou let uvést na trh technologii, která se obejde bez vzácných kovů.

Mezi vzácné kovy, které se u pohonu současných hybridů a elektromobilů používají, patří neodym a dysprosium. Využívají se jako přísada v silných elektromagnetech motorů. 95 % světové produkce vzácných prvků pochází z Číny. Ta ale jejich vývoz omezuje, protože při jejich získávání dochází k poškozování životního prostředí a jejich zásoby také ubývají. Třetinu celosvětové poptávky po vzácných kovech tvoří samotné Japonsko, domovská země Toyoty.

Zpráva Toyota Finds Way To Avoid Using Rare Earth: Report vyšla na serveru PlanetArk 24. 1. 2012.


Zdroj: Ecomonitor.cz  

 

Autor článku Toyota chce do dvou let vyrábět hybridy bez použití vzácných kovů: převzatý článek 02.10.2012