Toyota představila nový počin – Lexus CT200h

Jaký je nový „sportovní a zelený“ model automobilky Lexus spadající do koncernu Toyota? Spíš zelený než sportovní, píše publicistka Bibi van der Zee na serveru Guardian.

Toyota představila nový počin – Lexus CT200h

Nový Lexus je sice působivý vůz, ale není tak sportovní jako BMW řady 1, z hlediska ekologičnosti zaostává za novým modelem Prius od Toyoty. Bibi van der Zee na Guardianu porovnávala deklarované parametry vozu s konkurencí. Je tento vůz ale dostatečně šetrný k životnímu prostředí a je to opravdu luxusní sportovní hatchback?

Vůz nabízí sportovní režim jízdy, kdy se přístrojová deska rozsvítí červenou barvou a jezdec může sledovat otáčkoměr. Další možností je „eko“ mód, který změní světlo na modré a místo otáčkoměru se zobrazí indikátor hybridního systému. Zkombinovat sportovní a ekologické požadavky byl pro konstruktéry vozu obtížný kousek. Možností volby mezi dvěma režimy se situace vyřešila, ale jak je na tom vůz při porovnání s konkurencí?

Bibi van der Zee není přesvědčená o tom, že se jedná o sportovní auto. Už jen proto, že chybí charakteristický zvuk motoru. Zatímco sportovní vůz BMW řady 1 zrychlí z 0 na 60 mil za hodinu (zhruba 96,5 km/h) za 7.1 sekundy a má 204 koní, CT200h potřebuje 10,3 vteřin a má jen 134 koní.

O trochu lepších výsledků vůz dosahuje z pohledu ekologie. CT200h produkuje asi 94 gramů CO2 na jeden ujetý km a má spotřebu okolo 3,46 litrů na 100 km. Pro srovnání, „konvenční“ BMW produkuje asi 148 gramů emisí a spotřebu má 4,7 l/100 km. Nový vůz je dobrý také v porovnání s ostatními hybridy. Prius má sice emise začínající na 89 g/km, ale spotřeba je také vyšší: 4,13 l/100 km. Nový VW Bluemotion má dieselový motor a emise 99 g/km. Spotřebu má ale pouhých 3,18 l/100 km. Automobilka již dnes hovoří o vozu, který bude na 100 km potřebovat pouze 0,75 litrů paliva.

S růstem cen ropy se zdá, že zřejmě přichází správný čas pro alternativní pohon vozů. Spory mezi hybridy, elektromobily a vozy s nízkou spotřebou začínají nabírat na obrátkách. Největší úspěch zatím zaznamenal Prius od Toyoty, napodobit se jej pokusí Lexus CT200h. Ten je také fakticky dílem firmy Toyota. Model by měl uspokojit věrné zákazníky této japonské značky, kteří chtějí luxusní vůz.

Podle článku Bibi van der Zee „Is Toyota Lexus hybrid a breakthrough in green motoring? Not quite“ zveřejněném dne 16. března 2011 na serveru guardian.co.uk.

Autor: Martin Singr
Zdroj: Ecomonitor.cz 

 

Autor článku Toyota představila nový počin – Lexus CT200h: převzatý článek 05.13.2011