Úspěch! Vědcům se daří blokovat růst nádorů

Odborníci z texaské univerzity si nedávno nechali patentovat lék, který by v budoucnu mohl výrazně zlepšit léčbu některých zhoubných nádorů – například prostaty a plic. Nově objevený přípravek je zacílen proti molekule, která podporuje nádorový růst.

Úspěch! Vědcům se daří blokovat růst nádorů Co živí zhoubné buňky

Molekula, která umožňuje nádorovým buňkám rychle se množit a růst, má označení Skp2. Zatímco ve zdravých buňkách tato molekula „vypíná“ obranné protinádorové mechanismy, dokáže naopak i „zapínat“ metabolické dráhy, jež pomáhají živit buňky zhoubného nádoru. Práce vědců, kteří objevili nový potenciální lék, spočívala ve dvou krocích:
Nejprve museli zjistit, jakým mechanismem podporuje Skp2 růst nádorových buněk.
Poté se jim podařilo najít látku, která tuto funkci dokáže cíleně zablokovat.
 

Lék na míru

Než bude možné začít nově objevenou látku testovat v klinických studiích, je třeba se co nejvíce dozvědět o jejích možných nežádoucích účincích. Dosavadní výsledky vypadají optimisticky. Zdá se totiž, že látka přednostně působí v rychle se množících nádorových buňkách a s normálními zdravými buňkami téměř nereaguje. Pokusy byly zatím provedeny na myších s uměle vyvolaným nádorem plic a prostaty.
 

Nadějné testy

Na laboratorních myších byla testována i účinnost nové látky ve spojitosti s jinými typy protinádorové léčby. Ukázalo se, že potenciální nový přípravek zesiluje účinnost tradičních léků dvoj- až trojnásobně, čímž výrazně zvyšuje úspěšnost celé terapie. U myší léčených novým potenciálním léčivem byla velikost nádoru plic nebo prostaty přibližně čtvrtinová ve srovnání s hlodavci, kteří byli použiti jako kontrolní vzorek.

Nově objevená látka musí ještě projít podrobnějším testováním na možné nežádoucí účinky. V případě, že v nich uspěje, bude možné ji v první fázi klinických studií vyzkoušet také u lidí.

****************

Cílená biologická léčba působí přesně a pouze v místě, kde je to potřeba. Proto má minimum nežádoucích účinků.
Zeptejte se svého lékaře na možnosti cílené léčby nádorových onemocnění!Zdroj: Cílená léčba.cz  

 

Autor článku Úspěch! Vědcům se daří blokovat růst nádorů: převzatý článek 01.10.2014