V Kanadě pracují na automobilu z konopí

Skupina kanadských společností ve spolupráci s Alberta Crown corporation a vysokými školami vyvíjí elektrické auto vyrobené z konopí. Nový vůz bude mít podle informací serveru CBC prostor pro řidiče a tři cestující, nejvyšší dosahovanou rychlost 90 kilometrů za hodinu a výdrž baterie na 40 až 160 km.

Automobil, tzv. Kestrel, bude konstruován a testován ve společnosti Motive Industries zabývající se vývojem automobilů a zaměřené právě na pokročilé materiály a technologie. Výjimečný bude tělem vyrobeným z nárazuodolného složeného materiálu pocházejícího z konopné rohože.

Tato myšlenka nicméně není nová. První vůz z konopných vláken a pryskyřice sestavil již před více než 50 lety Henry Ford. „Není to originální nápad,“ přiznává Nathan Armstrong, prezident Motive Industries. Nikdo jiný však tento nápad nerozvinul dál a výrobci automobilů dali přednost při konstruování vozidel jiným materiálům, píše server CBC. I dnes jsou však lamináty a kompozity založené na uhlíkových vláknech pro svoji pevnost a lehkost používané pro těla závodních vozů.

„Jako stavební materiál je konopí asi nejlepší,“ pokračuje Armstrong, jelikož má asi dvojnásobnou sílu oproti jiným rostlinným vláknům. Také nevyžaduje tolik vody nebo používání pesticidů. „Navíc, pěstování konopí je v USA nelegální, takže má vlastně Kanada trochu výhodu na trhu,“ doplňuje Armstrong.

Vozidlo bude veřejnosti představeno v září 2010 na konferenci a výstavě ve Vancouveru.

Podle článku Emily Chung "Cannabis electric car to be made in Canada" zveřejněném 23. 8. 2010.

Zdeňka Vítková
Zdroj: Ecomonitor.cz   

 

Autor článku V Kanadě pracují na automobilu z konopí: převzatý článek 09.17.2010