Výkonný a úsporný motor EcoBoost přichází!

Nový 1.0 EcoBoost, první tříválec značky Ford, byl vyvinut v Evropě a bude nabízen celosvětově pro malé vozy značky Ford. Tento inovativní nový motor nabídne výkon většího čtyřválce při neporovnatelně nižší spotřebě.

Výkonný a úsporný motor EcoBoost přichází!

Příchodem nového člena rodiny EcoBoost a nového hybridního agregátu společnost dále posílí svoji nabídku mimořádně úsporných automobilů. Derrick Kuzak, viceprezident skupiny Ford odpovědný za globální vývoj produktů, vysvětlil, že nový řadový tříválec byl vyvinut v Evropě pro nasazení v celém světě a že se jedná o velmi významný přírůstek do řady motorů Ford EcoBoost.

„V uplynulých pěti letech jsme do nových pohonných jednotek a úsporných technologií, investovali rekordní částky,“ řekl. „Dnes máme nejaktuálnější nabídku motorů v oboru. A tím to rozhodně nekončí.“

Nový motor se poprvé představí v připravovaném modelu Ford B-MAX, který se začne v Evropě prodávat během roku 2012, objeví se však také v mnoha jiných malých modelech značky Ford po celém světě.

1.0 EcoBoost: nejmenší motor v historii Fordu

Konstruktéři z Technického střediska Ford v britském Duntonu vyvíjeli nový 1.0 EcoBoost jako úhelný kámen ambiciózní řady zážehových motorů EcoBoost. Technicky vyspělý a nevídaně úsporný tříválcový agregát poskytuje stejný výkon jako čtyřválec, přitom se však vyznačuje mnohem nižší spotřebou i emisemi skleníkových plynů. Nový agregát je osazen mnoha novými technologiemi, z nichž některé se v budoucnu mohou stát nedílnou součástí DNA všech motorů značky Ford.

Přehlídka moderních technických řešení

Joe Bakaj, viceprezident globální konstrukce pohonných jednotek, se nechal slyšet, že nový motor 1,0 l je možná malý svým zdvihovým objemem, ale velký co do technické vyspělosti. „Takovýto tříválec ještě nikdo nevyrobil. Je to jeden z technicky nejvyspělejších a nejúspornějších motorů, jaké jsme kdy zkonstruovali,“ řekl.

1.0 EcoBoost se skutečně pyšní několika velmi inovativními technickými řešeními:
  přesazená kliková hřídel, která snižuje tření
  dělená chladicí soustava, umožňující bloku válců zahřát se dříve než hlava válců; rychlejším zahřátím bloku se šetří palivo, zejména v chladném počasí
  sběrné potrubí odlité přímo do hlavy válců; tato jednodílná konstrukce je lehčí a zejména snižuje teplotu výfukových plynů, čímž umožňuje motoru pracovat s optimálním poměrem paliva a vzduchu v širším rozsahu otáček
  technologie EcoBoost, k nimž patří přeplňování turbodmychadlem, přímé vstřikování paliva a nezávisle proměnné časování sacích i výfukových ventilů (Ti-VCT)

Pro srovnání lze uvést, že nejmladší člen rodiny EcoBoost má přibližně stejný zdvihový objem jako motor cestovního motocyklu. Dosud nikdy nevyráběl Ford automobil s méně než čtyřmi válci.

„Řidičům se bude nový 1.0 EcoBoost líbit,“
řekl Bakaj, „protože má vynikající odezvu v nízkých otáčkách, vysoký výkon i točivý moment a hladký chod.“

Další podrobnosti o novém motoru 1.0 EcoBoost budou zveřejněny v září na autosalonu v německém Frankfurtu nad Mohanem.Zdroj: tz Ford.cz

 

Autor článku Výkonný a úsporný motor EcoBoost přichází!: FiftyFifty 06.17.2011